Návštěva Benátek
Benátky, italsky Venezia, jsou městem, které zná celý svět. Možná pro jeho nádherné historické stavby, úzké kanály, které nahrazují silnice, nebo pro romantickou atmosféru, jež v něm panuje. Benátky jsou zkrátka pojmem a staly se častým cílem mnoha turistů, ale i filmařů. Město, které bylo vystavěno na laguně, má zkrátka každému co nabídnout.
Dějiny Benátek sahají do roku 421, kdy se do míst, kde se dnešní město nachází, stahovali lidé z Říma. Ten byl totiž sužován nájezdy Gótů, kteří plenili a pálili vše, co jim stálo v cestě. Lidé se tak za účelem lepší ochrany usadili právě na ostrovech uprostřed laguny. Jedna z prvních osad byla založena u dnešního mostu Ponte di Rialto klenoucího se přes kanál Canal Grande. Pravděpodobně nejstarší stavbou, kterou se podařilo dochovat z období založení Benátek je katedrála Santa Fosca na ostrově Torcello pocházející z počátku 5. století.
Benátky se v 9. století staly významným mocenským centem a sebevědomým městem. Ovládaly značné území a díky své strategické poloze byly jen těžko zranitelné. Přestože neměly pozemkové ani surovinové zázemí, orientovaly se na výhodný obchod s Orientem. Měly mocné válečné loďstvo a staly se bohatou republikou s vlastními volenými orgány. Po více než 1000 let existence benátského státu stáli v jeho čele dóžové. V roce 1797 si město podrobil Napoleon a po sérii historických zvratů se stalo součástí Itálie.
Až do roku 1846 měly Benátky ostrovní charakter, poté došlo k vybudování železničního náspu, který je spojil s pevninou. Dodnes se však podstatná část života města odehrává na vodě a život místních obyvatel je s vodou neodmyslitelně spjatý. Domy jsou vystavěny na dubových kůlech, mezi nimi proplouvají gondoly a přes kanály se klenou četné kamenné mosty (celkem okolo 400). Kanálů se zde nachází okolo stovky. Tím hlavním je však 4 km dlouhý a více než 70 metrů široký Canal Grande. Spojuje Hlavní nádraží s Náměstím sv. Marka.
Projížďka ulicemi města na gondolách patří mezi oblíbené turistické atrakce, v Benátkách však stojí za to navštívit také četné památky, které jsou většinou monumentální a jejich provedení je z umělecké stránky více než dokonalé. Možné je zde narazit na domy ze čtyř architektonických období – byzantského, románského, gotického a renesančního. Snad nejvýznamnější stavbou Benátek je Dóžecí palác (Palazzo Ducale), který je považován za jednu z nejkrásnějších gotických staveb na světě. Začal se stavět v roce 1314 a stal se impozantním symbolem benátské moci. Na západní straně měří 75 a na jižní straně 71,5m metru. Jeho prohlídka je pro každého návštěvníka Benátek téměř povinností, okouzlující je totiž nejen zvenčí, ale také zevnitř.
Hojně navštěvovaným místem v Benátkách je Náměstí sv. Marka (Piazza San Marco), které vzniklo někdy v 9. století. Vzhledem k tomu, že jde o nejníže položené místo ve městě, je bohužel několikrát do roka pravidelně zaplavováno. Náměstí obklopují slavné benátské budovy, jako je Basilica di San Marco, která je neodmyslitelným symbolem Benátek. Náměstí dále zdobí vysoká Campanila, z níž se nabízí úchvatný pohled na město a lagunu, najdete zde také Museo Correr a četné historické kavárny.
Součástí Benátek jsou také krásné kostely, jako je Santa Maria Gloriosa dei Frari a Santi Giovanni e Paolo (nazývaný též San Zanipolo). K méně významným kostelům pak patří kupříkladu Santa Maria della Salute a San Zaccaria. Svou krásou se však kostely většinou porovnávat nemohou, i ty nejmenší v sobě skrývají neskutečné poklady. S Benátkami jsou spojeny rovněž četná muzea a galerie, které opatrují díla benátských mistrů, jako byli Tizian, Tintoretto nebo Veronese. Dvěma hlavními galeriemi jsou Accademia a Collezione Peggy Guggenheim. V Gallerii dell´Accademia jsou uloženy jedny z nejlepších obrazů z období renesance. Tato galerie byla založena v roce 1750 jako akademie umění a od té doby patří k nejnavštěvovanějším institucím v Benátkách.