Dovolená 2021 – plán

Aktuální počasí v místě dovolené

První den dovolené - sobota

 1. Příjezd kolem 11hodiny
 2. Zajištění Salzkammergut Erlebnis Card
 3. Nevybalujeme a vyrážíme kolmo kolem jezera Kolmo i lodí přes Bad Ischl
 4. Ubytování
 5. Večeře
 6. Večerní zábava
mondsee

Dovolená nám započne v sobotu kolem 4 hodině ranní. Proč tak brzo, když to máme do místa ubytování slabých šest hodin? To je jednoduché. Jedeme do místa tak atraktivní, že abychom mohli zůstat na zvoleném místě klidně tři týdny. Takže cesta k hotelu Carrosa není jediná aktivita sobotního dne.

Plánovaný čas dojezdu je přibližně kolem jedenácté hodiny. Auta necháme vychladnout na parkovišti před hotelem. My, co jsme si vezli šest hodin zadek autem se řádně protáhneme na kole. V plánu jsou dvě varianty tras kolem jezer.

První varianta je ta, že obkroužíme jezero Wolfgansee a přibereme k tomu ještě městečko Bad Ischl. Krásná projížďka nejen na kole, která je dlouhá přibližně 46 km s převýšením přibližně 600m. GPS trasy.

Druhou zamýšlenou variantou je následující trasa. Opět obkroužíme nejen na kole jezero Wolfgansee, které ve městě Sankt Gilgen opustíme a zamíříme k jezeru Mondsee. Také toto jezero celé obkroužíme a vrátíme se zpět k jezeru Wolfgansee. Délka této trasy je 68 km a minimálním převýšením.

Budeme si cestu užívat, kochat se okolím a pokud počasí dovolí aj prsty ve vodě smočíme.

Po příjezdu k hotelu nás pak již budou čekat samé příjemnosti. Ubytování, večeře o třech chodech a večerní pohoda v příjemné společnosti.

Druhý den dovolené - neděle

 1. Budíček, snídaně, kávička
 2. Potvrzení trasy a přípava kol a ztuhlých svalů na dnešní výlet
 3. Start nedělní etapy Kolmo přes tři jezera
 4. Návrat kolem 16-té hodiny
 5. Večeře a jiné dobroty
 6. Turnaj v Mölkky

Nedělní den strávíme také na kole. Tentokráte zamíříme trochu do přírody a mírně do kopečků.

První naplánována varianta trasy bude mít start překvapivě u našeho hotelu. Vydáme se podél jezera k Stroblu odkud zamíříme k Russbachu a dále přes Schwzrzensee a Moosalm k chatě Buchbergchutte na pastvinách Eisenaueralm (1015 m n. m.). Tady si dáme něco dobrého na zub a pak sjedeme do Kienbergu nad Mondsee a dále do Aich a St. Gilgen. Projedeme městem, smočíme vodu údy v jezeře Wolfgangsee. Pak nás opět čeká cesta kolem jezera zpátky k hotelu. Celková delka trasy je 43 km a vede po lesních cyklostezkách.

Můžeme si také zvolit méně náročnou alternativu která je co se týče výškového převýšení více přívětivá než první varianta. Tato trasa vede přes Strobl, Bad Ischl, Mitterweißenbach do Weißenbach am Attersee.  tady bychom si dali krátký odpočinek na jedné z pláži jezera Attersee. Po načerpání sil se vydáme dále podél tohoto jezera až do města Oberburgau. Dosažením této mety jsme se dostali k dalšímu z jezer tohoto regionu. Jmenuje se Mondsee. Kdybychom opět pociťovali únavu, tak si můžeme dát šlofíka na jedné z jeho pláží. Chvíli nám bude trvat že toto jezero opustíme, ale nakonec uhneme doleva a přes největší převýšeničko se vrátíme k „rodnému“ Wolfgansee. K jeho břehům dosáhneme ve městě Sankt Gilgen, Celý městem vede cyklostezka, po které se dostaneme až k hotelu. Cesta je celkem 65 km dlouhá a vede převážně cyklostezkou kolem silnic.

Před večeři si uděláme pohodu a možná zahrajeme nějakou tu venkovní hru. Po večeři se půjdeme projít po okolí hotelu. Kdo bude mít večer sílu a chuť může zorganizovat nějakou tu společenskou hru.

Třetí den dovolené - pondělí /Schafberg/

 1. Budíček, snídaně, kávička
 2. Potvrzení turistické trasy a mazání ztuhlých svalů na dnešní výlet
 3. Kolem deváté hod. odcházíme pěšky k přístavu
 4. Kolem desáté stoupáme zubačkou na horu Schafbergspitze (někteří mohou absolvovat na kole)
 5. Pěší sestup do St. Wolfgang im Salzkammergut (prohlídka, kávička, koupáníčko)
 6. Návrat lodí a pěškobusem do hotelu
 7. Dle času a chuti odjezd a zdolání místní ferraty
 8. Večeře a jiné dobroty
 9. Turnaj v UNU

V pondělí si určitě odpočineme od kol a uděláme si pohodovou turistiku. První polovina túry bude vyloženě na Japonce.

Až naplníme bříška, tak se vypravíme pěšky k přívozu, kde nasedneme na lodní taxík, který nás přepraví do městečka St. Wolfgan. Z místního přístavu se vydáme na nádraží a vyjedeme horským historickým vláčkem (zubačkou) s názvem St. Wolfgang Schafbergbf až na jeho konečnou stanici Schafbergspitze. Tady se na malebné skále nachází hotel. Schafberg je jedna z dominantních hor v Solné komoře, v Salcbursku, na území Rakouska. Nachází se mezi jezery Mondsee, Attersee a Wolfgangsee, severně od města Sankt Wolfgang a východně od města Sankt Gilgen. Schafberg má nadmořskou výšku 1 782 metrů. Takže zdoláme vrchol téměř bez námahy. No to neplatí pro ty, kteří budou chtít ušetřit za zubačku a loď. Ti budou muset zdolat tuto trasu třeba kolmo 😊.

Tady chvíli pochodíme místní kopečky a pak se vydáme pěšky dolů zpět do Sankt Wolfgang. Tady se podle počasí a času rozhodneme co dále. Možnosti jsou téměř neomezené. Koupání v jezeře, na kole do Bad Ischl nebo zdoláme nějakou místní ferratu. Kdo jak se bude cítit nebo mít chuť.

Někteří určitě budou preferovat zdolání nějaké té ferratky. Kousíček od „baráku“ máme jednu lezitelnou pod názvem Drachenwand Klettersteig (obtížnost C). Tak ji můžeme zkusit. Drachenwand je jednou z nejkrásnějších via ferrat v Rakousku. Jedná se o poměrně jednoduchou ferratu, která nabízí takřka po celou dobu lezení neobyčejné výhledy na jezero Mondsee a přilehlou oblast Alpského podhůří. Po cestě nečekejte žádné silové a převislé pasáže, jedná se o ferratu, kterou si určitě užijete.

Po večeři bychom se mohli projít kolem hotelu. Možnosti je několik.  Arboretum, Zoologická zahrada, vodopády. A až se setmí usedneme k jednomu stolu, naplánujeme následující den a zahrajeme nějakou to společenskou hru.

Čtvrtý den dovolené - úterý

 1. Budíček, snídaně, kávička
 2. Hurá na kolo
 3. Večeře a jiné Valašské dobroty
 4. Turnaj v čemkoli

Po dni odpočinku od kol na něj zase usedneme a vyrazíme na královskou etapu kolem jezera Fuschlsee. Toto Jezero je jedním z nejkrásnějších jezer v Salcbursku. Rozprostírá se mezi loukami, lesy a majestátními horami. Se zámečkem císařovny Sissi na břehu představuje ideální místo pro cyklovýlety. Fuschlsee je možné pěšky obejít přibližně za tři a půl hodiny, takže my jej objedeme cca za dvacet minut 😊. Jeho rozloha je přibližně 2,7 km² a maximální hloubka je 66 metrů.

Než ale k jezeru dojedeme, tak nás čeká kopcovitější terén. Musíme se totiž vyhoupnout k chatě Franzl’s Hütte, která se nalézá v nadmořské výšce 1.450 m.n.m.  Ano prvních 10 km bude pro neelektrické fajnšmekry slušný „záhul“, ale my to zvládneme. Je pravděpodobné, že ekolisty necháme odpočívat po snídani a manuálové vyrazí o nějakou tu hoďku dříve. Určitě budeme mít spoustu zastávek za odpočinek.

To bude nejvyšší bod, který tento den zdoláme. Určitě se zde na chvíli zastavíme a pokud nám bude přát počasí, tak to bude „kochačka“ krásnou přírodou.

Pak nás již čeká příjemná cesta k jezeru. K břehům Fuschlsee dorazíme u města Brunn a vydáme se po levém břehu jezera, které celé obkroužíme. Pravou stranu jezera lemuje nejedna pláž, a tak když nám padne nějaká do oka, tak vyzkoušíme teplotu vody. Tam si dáme pořádný oddych a něco dobrého. Následující trasa povede přes město Fuschl am See kde opustíme jezero a vydáme se směr Sankt Gilgena a „rodný hotel“ Carossa.

Trasu, kterou za tento den není závratně dlouhá, a pokud moc nebudeme bloudit, tak by neměla přesáhnout 55 km.

Po večeři bychom mohli vyrazit autem do lázeňského města Bad Ischl, kde se projdeme po kolonádě a dáme si dobrou zmrzlinu.

A večer si dáme něco dobrého....

Pátý den dovolené - středa

 1. Budíček, snídaně, kávička
 2. Příprava na turistický výlet
 3. Přemístění se do Obertraunu
 4. Lanovkou Krippenstein
 5. Malý trek kolem masívu
 6. Ferrata Klettersteig Gams
 7. Polanka evening games

Ve středu bychom mohli nechat kola odpočívat a vydat se za turistickými krásami Salzburské přírody. Ráno po ranním běhu a snídani nastartujeme své plechové miláčky, které nás přesunou do městečka Obertraun. Tady je necháme opět odpočívat a vyrazíme na lanovku Dachstein Krippenstein-Seilbahn, která nás doveze až do výšky nad 2000 metrů nad mořem. V této oblasti máme tři cíle.

Prvním a hlavním cílem je vyhlídka 5Fingers. Je to bezplatná vyhlídková plošina v hornorakouských horách Dachstein na hoře Krippenstein (2.108 m.n.m.). Byl pojmenován „5 prstů“ díky tvaru ruky. Jednotlivé prsty, které jsou přibližně 4 m dlouhé, jsou postaveny přes sráz asi 400 m hluboko.

Druhým je „pohodový“ trek (tríček) kolem horkého masívu hor Krippenstein (2108 m) a Margschierf (2080 m). Tríček je dlouhý necelých 11 km s převýšením pouze do 500 metrů. Takže na pohodu. Takže za čtyři hodinky není co řešit.

Třetím cílem je místní ferrata Klettersteig Gams. Klettersteig Gams – Krippenstein je via ferrata v pohoří Dachsteingebirge. Její obtížnost je C a je dlouhá 170 metrů. Trasa nám zabere asi hodinu, takže ti co se rozhodnout tuto atrakci vynechat, tak se mohou kochat, odpočívat a snad i slunit.

Den šestý - čtvrtek

 1. Budíček
 2. Odjezd autem do Bad Ischl
 3. Kocháme se cestou na kole
 4. Koupání v jezeře Hallstattsee
 5. Návrat do Bad Ischl
 6. Sladká odměna v centru města
 7. Návrat a volná zábava

Čtvrtek bude šestým dnem dovolené v Rakousku a poslední den na kole. Takže si jej půjdeme užít.

Máme rozpalovány dvě varianty trasy: Kratší kde celková délka trasy by neměla o moc překročit šedesátikilometrovou vzdálenost bychom započali v lázeňském městě Bad Ischl. Nebo delší varianta, kde bychom vynechali cestu autem do Bad Ischl a vyrazili od hotelu přímo na plánovanou trasu. Tam by měla atakovat sto kilometrovou vzdálenost v cíli. Uvidíme, na kterou variantu se budeme ve čtvrtek ráno cítit.

Z města Bad Ischl se vydáme stoupavou cestou směr Rettenbachalm. Možná Vás překvapí, že tato cesta se jmenuje Rettenbachstraße a vpravo budeme míjet soutěsku s vodopády Rettenbach-Klamm. Když budeme míjet první průjezdný bod (Rettenbachalm), tak se před námi objeví kopeček, který vyústí v nejvyšším bodě čtvrteční vyjížďky Loser-Altaussee. Ano, kdo jezdí do Rakouska lyžovat, tak je v obraze. Budeme v lyžařském středisku Ramsau. Tady Vás zvu na jedno malé pivko. Ze střediska je to příjemné klesání až k jezeru Hallstättersee. Tady určitě smočíme alespoň nohy.

Co říká o tomto jezeru strejda google?

Altaussee patří k jedním z nejkrásnějších jezer v oblasti Salzkammergut. Nachází se na úpatí Loseru a na vás zapůsobí neuvěřitelně krásná horská krajina. Voda v jezeře má kvalitu pitné vody a jezero je 3 km dlouhé a 1 km široké. Voda v jezeře je křišťálově čistá, průhledná a má jemně tmavomodrou barvu. Tento klenot přírody se proto přezdívá i „tmavomodrý kalamář“. Přírodní pláž jezera je z velké části volně přístupná a na začátku jezera se nachází plážové koupaliště.

Po odpočinku opět sedneme na kolo a vydáme se kolem řeky Koppentrau až do města Obertraun kde se napojíme na cyklotrasu kolem jezera Hallstätter See. I toto jezero stojí za shlédnutí.

Halštatské jezero je vodní plochou o rozloze 8,55 km2 (některé zdroje však tuto hodnotu zvedají až na 13,5 km2), která se rozkládá u městečka Hallstatt a v podhůří alpských velikánů. Jezero je téměř šest kilometrů dlouhé, asi 2,3 km široké a v maximu dosahuje hloubky 125 metrů (středová hodnota je přibližně poloviční). Vodou jej zásobuje řeka Traun (a pár horských potoků), která z něj vzápětí zase vytéká, aby se později u Lince stala přítokem veletoku známého u nás pod názvem Dunaj. Jezero – i Unescové městečko na jeho břehu – leží ve známé oblasti Solné komory (Salzkammergut) a je vyhledávaným cílem turistů z celého světa.

Od jezera nás již nic dramatického nečeká. Jen cca 25 km dlouhá příjemná trasa podél řeky Traun až do cíle ve městě Bad Ischl.

Den sedmý - pátek

 1. Budíček
 2. Snídaně
 3. Odjezd do místa startu túry
 4. Konečně pořádná turistika Rinnkogel (1823 m)
 5. Návrat
 6. Volná zábava až do rána

Poslední den dovolené si pořádně zašlapeme do kopce. V plánu je výstup na místní Matterhorn. Ano tak se nazývá cíl naší cesty 1823 metrů vysoký vrchol Rinnkogel.

Po snídani, psychické a fyzické přípravě vyrazíme autem do místa startu této túry. Tím je chata Simonhütte 720 m, u horské silnice na Postalm. Odsud již jen pěšky červenou značkou k soutězce, kterou vystoupáme až na vrcholový hřeben. Pokud se nám bude zdát cesta moc do kopce, tak si můžeme vypomoci fixními ocelovými lany. Na vrcholovém hřebeni jsou pak dva úseky zajištěné fixními ocelovými lany – mírně obtížné, převýšení 200 m.

Související obrázky: