Dovolená 2021 – (Salzkammergut)

Kdy vyrážíme?

Kam vlastně vyrážíme?

Solná komora, jedna z nejnavštěvovanějších turistických oblastí Rakouska, je skutečně jedinečným krajem. Krajem plných blankytně modrých alpských jezer, údolí i hor, krajem téměř nedotknuté přírody, krajem, který rozhodně stojí za návštěvu.

Solná komora (Salzkammergut) je oblast ve středu Rakouska na území tří spolkových zemí – Salcburska, Horních Rakous a Štýrska. Oblast je poseta malými i velkými jezery, které nabízejí téměř neomezené možnosti koupání, odpočinku, rybaření i vodních sportů, ale také možnosti vysokohorské turistiky, cyklistiky a v zimě lyžování. Ze tří stran je krajina ohraničena horami, na severu pozvolna navazuje na Alpy. Název Solná komora je přirozeně odvozen od těžby soli, která se tu těžila už v dobách dávného keltského osídlení. Ve středověku patřila pod císařskou finanční správu neboli komoru. Celkem dlouho byla oblast špatně dostupná, spojení s okolním světem zajišťovala lodní doprava a obchodní stezky vedoucí močály. Se stavbou první silnice se začalo roku 1872 a vedla do Bad Ischlu, kde si nechal František Josef I. vybudovat své letní sídlo. Sůl se vyvážela i do Čech, kvůli čemu byla v 1. polovině 19. století zprovozněna koněspřežná dráha přes Linec do Českých Budějovic. Nejlepší návštěvou je přirozeně léto, kdy se dá v jezerech koupat, mimo sezónu je voda přece jen dost studená. Jaro a podzim je ale zas skvělým obdobím pro vysokohorskou turistiku a cyklistiku. V zimě tu najdete několik lyžařských středisek. Počasí je proměnlivé, lijáky přijdou znenadání i v létě. Máte-li v plánu v Solné komoře pobýt déle a využít zdejší turistické atrakce, zvažte zakoupení turistické karty Salzkammergut Card. Při příjezdu budeme mít tuto kartu na recepci připravenou.

Kdo všechno vyráží na tuto exedici?

Celá banda, která se rozhodla vyrazit na dovolenou (expedici) do Solné komory by se dala charakterizovat jediným slovem – je skvělá. To nám al nestačí a podíváme se na obsazení jednotlivých pokojů objednaných v hotelu Carossa. Tento hotel je pověstný, že má převážně dvojlůžkové pokoje, takže nikoho z nás nečeká spaní na přistýlce. To se určitě zobrazí na výkonech každého účastníka expedice.

Slivoni letos zaberou jeden a půl objednaných pokojů. Je to tím, že stejně jako loni s námi nejede Honza, který má v době konání dětský tábor. Tvrdé jádro Slivoňů (Jana a Radim) se moc těší a střádají plány co všechno bychom mohli v okolí Salzburku projet, uvidět a navštívit. To teenager David asi bere tuto dovolenou jako nutné zlo, které se koná snad již naposled. V listopadu Davidovi bude vosmnáct a dospělý se sám rozhoduje co bude o prázdninách (a vůbec ve volném čase) dělat.

A co nového se u nás událo za poslední rok? Když pomineme pracovní vytíženost, která je u všech samozřejmá, a je jedno zda děláte ve státní správě anebo u soukromníka = zaplať pánbůh nic. Děti i přes složitou dobu ještě studují, nejčastější pohyb je prováděn po trase PC – lednička – postel – TV. V pravidelnch týdenních etapách s pěti až sedmi každodenními koly. A nejčastější domácí téma: „V té ledničce zase nic není“. My starší si již uvědomujeme, že bez tréninku a aktivit se neobejdeme. Proto chodíme na pravidelné SliPetVas procházky po širokém a pokud nám moci pán dovolí, tak i po dalekém okolí. Takto chodíme skoro pravidelně skoro celou zimu. Navíc jsme k tomu přidali výlety na kole, tak snad budeme na expedici dobře připraveni a naladěni.

U Petrželek je to obdobné. Zaberou stejné množství pokojů jako Slivoni. Ti zanechávají doma na pospas vesnického osudu Kláru. Ta se již v době expedice bude pyšnit plnoletostí, a navíc v plánu není moře, takže s díky naši nabídku odmítla. Naštěstí Silva a Kamča jsou podobného ražení jako my, takže 9.7. balí kufry s Ondrou a vyráží směr rakouské dobrodružství.

A novinky z Polanky? Tady covidová doba nezasáhla jen děti, ale také Silvu. Vše se tady děje distančně a ve všech pokojích. Teda až na vaření a návštěvy ledničky, zde vše musí probíhat prezenčně. Silva a Kamil jsou spoluzakladateli a aktivními členy skupiny SliPetVas. Kamil pracuje na všech frontách. Sotva odbije konec šichty v továrně, sedá na své nové e-kolo a vyráží domů, kde jej čeká další robota. Tu a tam chtějí udělat kamarádi poličku, skříněčku, atd…, a tu a tam je potřeba dělat kolem svého ranče (southforku). V poslední době nejvíce Kamču zaměstnává Klára. Klára se rozhodla v podkroví vybudovat svou vlastní komůrku a taťka Kamil je nejlepší nástroj na dosáhnutí svého cíle. Vše je již hotovo a mladá dáma může v pokojíčku přijímat návštěvy. A máme kuloární informace, že občas za Klárou zaskočí mladý švarný jinoch na návštěvu. Ondra má za sebou přijímačky na střední školu a čeká na výsledky. Jinak je jediný z rodiny, který přijímá taťkovi e-kolové výzvy: „Ondro ujedeš to co já na svém elektrokole svým mechanickým ticho šlapem?“. Jak tyto výzvy dopadají si umíme představit.

U Valachů Škrabalů se toho nic nového neudálo. Když teda pomineme fakt, že zase přestavují bejvák o rozměrech dvacet šest plus jedna. Tentokrát to odnesl „pouze“ sprchovací kout. Ale je teprve jaro. Kout je pouze  Jitčin rozjezd. Vlastně udála se jedna významná valašská změna. Duchem mladí Jitka a Jirka přešli do stavu babky a dědka. Do tohoto dlouho očekávaného stavu je přivedl prvorozený syn Jiřík. I přesto se rozhodli zahodit babičkovské povinnosti a vyrazit s námi na expedici.

Se „Škrabkama“ jezdíme na dovolené (ač jarní či letní) dlouhá léta. A přitom to z fotbalového hlediska nedává žádný smysl. Jirka, který léta vyrůstal pod tribunou opavského fotbalového klubu si vezme robku (moji sestřenici), která má téměř nadohled stadion Zlínských ševců a ti jedou na dovolenou se synkem (mnou), který vyrůstal na Bazalech. Říkáte si to nemůže fungovat. Ale funguje a parádně.

A jsme u posledního člena expedice. Není to žádný nováček. Již s námi absolvoval zimní dovolenou v Livignu. Jeho historka, kdy z Ostravy vyjede osobním autem a do Livigna dorazí po železnici je legendární. Ale zkusme plánování letošní dovolené popsat od začátku. Jirka Vašátko byl ten, který přišel s prvotním nápadem: „půjčíme si karavan a pojedeme do Norska“. Ještě při únorové silvestrovské oslavě objednal šestimístný karavan. V následující týdnu ale začali vyskakovat drobné záludné otázky (to Norsko nezvládneme za týden?, Proč nosnost šesti místního  karavanu je nižší než součet tělesné váhy tří nejmenovaných účastníků?, My nebereme děti? A kdo nám bude tlumočit?, V Norsku je prohybice?, ….), které nám plán zcela zhatily. Při následném vyslovení návrhu dovolené v Rakousku nastalo u Vašátků veliké drama. Zjistilo se totiž, že by všichni chtěli jet, ale místo je jen jedno. Po velkém rodinném boji a zápasu oktagon MMA vyhrál nakonec Jirka. Michal a Jolana se budou muset spokojit s distanční dovolenou na vzdálené ploše. Jinak Jirka a Jolana nedávno také přešli do stavu dědo/babi.

No, když to se sumarizujeme, tak mi to vychází následovně: tři kousky s titulem dědek nebo babka, čtyři čekatelé na tento status a dva teenageři. To máme celkem devět kousků na expedici. Sakra raději vezmu nějaké deky z ovčího rouna a pár sad nádobí, třeba z nich vyrazím ty úspory, které si šetří na nové zuby. 😊 A když jsme již u statistik, tak sebou bereme tři auta, tři elektrokola, šest kol bez šťávy, nějaké pivko a rumík.

Kde budeme ubytováni?

Útulný hotel nabízí prostorné a klidné pokoje v Abersee mezi městy St. Gilgen a Strobl, pouze 10 minut chůze od jezera Wolfgangsee. Hotel Carossa je obklopen zahradou o velikosti 10 000 m² se starými stromy a velkým trávníkem na opalování.

K vybavení hotelu patří recepce, restaurace s kachlovými kamny, výtah a domácí bar ve venkovském stylu. Terasa na opalování a zahrada s loukou, lehátky a slunečníky.

K dispozici jsou dvoulůžkové pokoje se sprchou, WC, telefonem, sat. TV, sedacím koutem a balkónem. Rodinné pokoje se stejným vybavením, cca 30 m2, 2 přistýlky. Joker pokoje: zde ušetříte, neboť výběr vybavení a polohy pokoje přenecháte hoteliérovi.

Můžene se těšit napolopenzi, která zahrnuje snídaně formou bufetu a večeře menu o 3 chodech.

Hosté mohou využít stolní fotbálek, stolní tenis a curling na asfaltu. Pro děti je k dispozici dětské hřiště. Dětská postýlka pouze na vyžádání v CK. Vhodná oblast pro cyklisty s řadou dobře značených cest. Hotel Carossa nabízí zdarma půjčovnu kol. Cyklostezka Salzkammergut je v bezprostřední blízkosti.

Hotel stojí přímo u jezera Wolfgangsee (800 metrů) s privátní pláží.

Zajímavá místa v Solné komoře

Wolfgangsee

Nejkrásnější jezero ke koupání. Už jen pohled na smaragdově modrou hladinu jezera Wolfgangsee obklopenou vysokými horskými masivy vás donutí zpomalit a užívat si zasloužené dovolené. Překrásná příroda je však jen jedním z mnoha lákadel pro dospělé a rodiny s malými dětmi, kteří se po celý rok do oblasti Solné komory vydávají. Vychutnejte si úchvatné výhledy během jízdy nejstrmější historickou zubačkou v Rakousku na vrchol hory Wolfgangsee Schafberg a pozorujte okolní přírodu při projížďce lokomotivou z 19. století. Nevynechejte ani zážitkovou plavbu po jezeře. Na outdoorové nadšence čekají desítky kilometrů upravených a dobře značených stezek, vhodných pro pěší túry, nordic walking a běh. Okolo Wolfgangsee vedou cyklostezky vhodné pro začátečníky i pokročilé cyklisty. Za pěkného počasí láká jezero Wolfgangsee na camping, koupání a slunění na přilehlých plážích.

Bad Ischl

je šarmantní městečko a kulturní centrum regionu Salzkammergut. Lázeňské místo s tradicí a citem pro ducha doby.
Kousek ráje, kde se otvírá prostor pro odpočinek, sport, pro kongresy a jednání stejně jako pro kulturní požitky. Které zve na dovolenou. Tady se ze zdánlivě malých věcí stávají velké. Klid, vůně takřka nedotčené přírody, šířka pohledu z hor dolů. Odpočinek ve stínu stromů, toulky uličkami. Aktivní sport ve všech svých variantách a duch velkého, širého světa v oblíbeném srdci regionu Salzkammergut.

Jedním z hlavních lákadel turistů jsou zdejší solné lázně (Salzkammergut Therme), což je dnes hlavně moderní pavilon s různými bazény nebo místností s křišťály soli. Můžete si sem zajít na pár hodinek za odpočinkem. Jinak se tu léčí potíže dýchacích cest, revmatismus a ženské choroby. Lázní je tu ale více, stejně tak jako po celé Solné komoře. Tou největší atrakcí je ale bezesporu zdejší Císařská vila (Kaiservilla). Jedná se o rozlehlou císařskou vilu dnes v novoklasicistním stylu, která byla zásnubním darem pro Františka Josefa I. a jeho nastávající, Alžbětu Bavorskou neboli Sissi. Vilu jim darovala jeho matka. Budova byla původně ve stylu biedermeieru postavena pro jednoho vídeňského notáře a přes dalšího majitele se dostala právě do rukou matky Františka Josefa I., Žofie. Sissi vilu nesnášela, ostatně stejně jako svou tchýni a příliš často sem, na rozdíl od svého manžela, nejezdila. Místo ní tu s ním často pobývala jeho milenka, Kateřina Schrattová, která bydlela v nedalekém domě. Vila je přístupná veřejnosti v rámci prohlídek, informace o otevírací době a cenách vstupného najdete tady. Z dalších atrakcí ve městě zmíníme ještě Městské muzeum (Stadtmuseum) s exponáty věnujícími se historii města. Právě v této budově se mimochodem František Josef I. a Sissi zasnoubili. V Bad Ischlu také dlouho žil a tvořil známý rakouský hudební skladatel Franc Lehár. Dnes tu můžete vidět Vilu France Lehára (Lehár Villa), růžovou vilu, která vypadá přesně tak jako v době, kdy ji Lehár opustil. Je v ní dobový nábytek, osobní věci skladatele i sbírka obrazů. Případné prohlídky je možné si objednat v Městském muzeu. V hlavních letních měsících se ve městě koná festival věnovaný právě hudbě tohoto skladatele. Je tu také proslulá cukrárna Zauner, do které chodil mlsat František Josef.

Halštat (Hallstatt)

Město Halštat (Hallstatt) leží přímo u Halštatského jezera (Hallstätter See) na úzkém pruhu pobřeží mezi jezerem a horami. Za nejvýznamnější historické období se považuje období neolitu mezi 800 až 400 př. n. l., kdy tu existovala rozvinutá halštatská kultura, která se odsud později rozšířila i na jiná území okolních evropských států. Typické pro tuto kulturu jsou komorové hrobky pod mohylou. Archeologové tu v 19. století objevili pohřebiště i starou kovárnu. Centrem města je náměstí Hallstatt Markt. V Halštatu se nachází jedny ze tří rakouských solných dolů přístupných veřejnosti. Zdejší důl (Salzbergwerk) se nachází na přilehlé hoře Salzberg a je ho možné navštívit v rámci prohlídek s průvodcem. Dozvíte se, jak se tu sůl vlastně vzala, více o těžbě soli a nahlédnete i do dolů, do kterých se vstupuje po skluzavkách. V přilehlém údolí Hallstätter Hochtal bývalo ve starší době železné pohřebiště. Projít si ho můžete sami s audioprůvodcem. Jedním ze způsobu, jak se dostat na horu Salzberg, je lanovka. Od její horní stanice je to k dolu asi 15 minut. Vše o jízdě lanovkou, ceny, otevírací doby dolu apod. najdete tady. Na horu se dá vystoupat i pěšky po stezce, docela strmé. Cestou můžete narazit na stezku Soleleitungsweg, která vede kolem vodopádů a je docela náročná. V Halštatu je Museum Hallstatt, multimediální muzeum, ve kterém se seznámíte s historií oblasti od doby neolitu a také s dějinami dolování soli. U katolického kostela pak najdete také malou kostnici, ve které najdete řadu naskládaných lidských lebek. Zdejší lebky a kosti byly exhumovány kolem roku 1600 z přeplněného hřbitova, některé jsou ale i novější (1995). Přes Halštatské jezero jezdí v hlavní sezoně lodní spoje. Jedny lodě jezdí od náměstí Hallstatt-Markt k hlavnímu železničnímu nádraží, další pak do městečka Obertraun. Halštatské jezero je oblíbené i u potápěčů.

Obertraun

Městečko Obertraun, je skvělým místem, odkud vyrazit na další zajímavé túry nejen kolem nedalekého Halštatského jezera, ale také je odsud dobré vyrazit k další z turistických atrakcí v oblasti, do Dachsteinských jeskyní. Je to svět ledu v podzemí, který je tvořen dvěma jeskyněmi – Dachsteinskou ledovou jeskyní (Dachstein Eishöhle) a Mamutí jeskyní (Mammuthöhle). K jeskyním se dostanete asi za 15 minut ze stanice lanovky Schönbergalm v nadmořské výšce 1350 metrů. Prohlídka každé z jeskyní je asi na hodinku, obě je možné navštívit s průvodcem. Led v jeskyních je starý víc než 500 let a vytváří ledové hory vysoké až 8 metrů. Ledové útvary jsou osvětleny barevnými světly. Druhou „must see“ atrakcí je vyhlídková plošina Pět prstů, ke které se dostanete lanovkou vedoucí na horu Krippenstein vysokou 2 109 metrů. Pět prstů značí, že skály o několik metrů přesahují okraj útesu a končí ve vzduchu. Podlaha ze skla vám určitě způsobí závrať. Každý „prst“ má jiný tvar. Z vyhlídky je skvělý výhled na Halštatské jezero. A je to vůbec jedna z nejlepších atrakcí Solné komory. Zmiňovaná lanovka je ta stejná, která jezdí k jeskyním. Zastávka Schönbergalm je pro zájemce o jeskyně, vyšší stanice Krippenstein je pro vyhlídku. Vydat se můžete také do stanice Gjaid Alm, kam už ale moc turistů nezavítá. Je to už téměř divoká horská krajina s loukami a několika turistickými stezkami. V zimě je Dachstein-Krippenstein oblíbeným lyžařským střediskem.

Mondsee

se nachází nedaleko Salzburgu, nádherné jezero viditelné z dálnice A1, kolem kterého by byla rozhodně škoda jen tak projet. Mondsee leží v nadmořské výšce téměř 500 m n. m. a rozprostírá se na 16,4 km2. Na první pohled vás upoutá dominantní Dračí skála, která se tyčí v těsné blízkosti jezera a dodává krajině magickou atmosféru. Tuto scenérii můžete obdivovat z jedné z mnoha přilehlých pláží – koupání opravdu stojí za to. Mondsee patří k nejteplejším rakouským jezerům. Teplota vody v sezóně dosahuje až neuvěřitelných 27 °C, což ocení zejména rodiny s malými dětmi. Ty nadchnou určitě i tobogány a prolézačky vybudované v městečku Mondsee. Tam se nachází také Bazilika sv. Michaela z 12. století, jeden z největších gotických kostelů v celém Rakousku. Dospělé zabaví široká nabídka vodních sportů. Vyzkoušet můžete plachtění, kiting nebo jízdu na vodních lyžích. Podobně jako další oblasti Solné komory nabízí Mondsee ideální podmínky pro cyklistiku a pěší turistiku. V rámci různých stupňů obtížnosti tras a stezek si vybere každý sportovec. U Mondsee, podobně jako u ostatních jezer v oblasti Solné komory, stojí za to vyzkoušet některou z čerstvých sladkovodních ryb. Kromě typického sivena dostanete také pstruha, kapra nebo candáta.

Související obrázky: